Pěstování kaktusů a jiných sukulentů

Co jsou to kaktusy a sukulenty? Sukulenty jsou rostliny, které rostou v oblastech, kde musí šetřit vodou, a k tomu si vytvořily zvláštní adaptace. Jsou to např. ztlustlé listy, stonky, květy, nebo listy přeměněné na trny. Toto přizpůsobení jim umožňuje přežít určitá období sucha. 
Podskupinou sukulentních rostlin jsou kaktusy. 
Sukulenty obývají různá místa na všech světadílech. Např. kaktusy pocházejí ze Severní, Jižní a Střední Ameriky, z oblasti polopouští, kde se krátká období dešťů střídají s dlouhými obdobími sucha.
Jiné sukulenty najdeme třeba i v tropických oblastech, u nás jsou sukulentní např. rostliny z rodu netřesk, rozchodník aj. Mezi sukulenty patří i epifytní rostliny. Nejvíce nekaktusových sukulentů najdeme v Severní Americe, Jižní Africe a na Madagaskaru.

Vegetační doba:
Pro pěstování sukulentů (kaktusů) v našich podmínkách musíme mít na paměti, že jejich vegetační doba začíná na jaře, když pomine nebezpečí mrazíků a končí na podzim, kdy v noci klesají teploty k nule, tj. zhruba od konce dubna do poloviny října.


Umístění:
A) Kaktusy 
Ve vegetační době, kdy kaktus roste, potřebuje maximum slunce. Ideální je jihovýchodní umístění. V té době je nejlepší umístění pod volným nebem, ale v době trvalejších dešťů je nutná ochrana pod průsvitným krytem.
Kaktusy pěstované volně (= ve volné kultuře) rostou mnohem lépe než ve skleníku: tvoří pevné tělo, pevné, husté a dobře vybarvené trny a bohatě kvetou. O něco horší je umístění mezi okny nebo na vnitřním okenním parapetu. Pokud je kaktus umístěn dál od okna, jsou podmínky pro dobrý růst špatné.

V zimě jsou u nás tak špatné světelné podmínky, že je lepší udržovat kaktusy ve vegetačním klidu. Kaktus v té době neroste a nesmí mít vlhko a teplotu nad 15 °C, jinak se bude snažit růst i ve světelně nepříznivých podmínkách a bude se vytahovat a deformovat. Pokud udržujeme kaktusy v suchu a chladu, nepotřebují být na světle.

Kaktusy můžeme přezimovat dvěma způsoby:
• Ve skleníku, na světle - kde udržujeme teplotu minimálně nad 5 °C.
• V suchém chladnějším místě (sklep, půda, chodba), na světle nebo ve tmě - kde by teplota neměla přesáhnout 10 °C.

Některé kaktusy mají výjimečně jiné požadavky na přezimování. Například 
• teplomilné druhy rodu Discocactus, Melocactus vyžadují zimování kolem 20 °C
• chladnomilné druhy snášejí za sucha zimování i v nevytápěném skleníku
• listové kaktusy (vánoční kaktus, velikonoční kaktus aj.) mají speciální požadavky na pěstování zcela odlišné od většiny ostatních kaktusů

B) Ostatní sukulenty
Ve vegetační době potřebují maximum slunce. Ideální je jihovýchodní umístění. V létě sukulentům prospívá umístění pod širým nebem. Sukulenty jsou skupinou tak rozdílnou, že je třeba zvolit individuální přístup ke každému druhu - zjistíme v odborné literatuře.


Zálivka:
A) Kaktusy zaléváme jen ve vegetační době, ve volné kultuře ještě s menším omezením. Pokud má kaktus kořeny v suchu, mírný mrazík mu neublíží.

Kdy zalévat
• Ve volné kultuře začneme opatrně zalévat až po polovině května, kde se po "ledových mužích" teploty ustálí na vyšších °C. Poslední zálivka ve volné kultuře připadá na polovinu září, kaktusy pak budou mít čas na to, aby substrát vyschnul a tělo kaktusů dobře vyzrálo.

• Ve skleníčku nebo za oknem se zálivkou můžeme začít od poloviny dubna a končit až v polovině října.

Jak zalévat
Ze své domoviny jsou kaktusy zvyklé i na prudké lijáky, které však přicházejí nepravidelně a málo často. Proto zalévejte vydatně a méně často, v každém případě nezalévejte, dokud není substrát od minulé zálivky již vyschlý. Je nevhodné zalévat často a málo (častá chyba začátečníků), v podstatě jen pokropit vrchní vrstvu substrátu, zakže se voda ke kořenům ani pořádně nedostane.
Malé kaktusy zalévejte častěji, např. 1 x týdně, protože vysychají rychleji než větší kaktusy ve větších nádobách. 
Zaléváme opatrně shora kolem těla kaktusu nebo zaléváme "podmokem" do podmisky. Platí pravidlo, že kaktus by neměl stát ve vodě déle než dva dny.
V létě, v době největších veder zastavují kaktusy růst a v té době také asi na měsíc zastavíme zálivku.
Zálivku aplikujeme buď ráno nebo večer, nikde ne v poledne.

B) Ostatní sukulenty zaléváme častěji než kaktusy, vždy se řídíme teplotou, při které sukulenty přezimují. Voda, světlo a teplo by mělo být v rovnováze. Pokud jsou v zimě špatné světelné podmínky (což u nás obecně jsou), snížíme odpovídajícím způsobem teplotu a snížíme zálivku na minimum nebo ji na určitou dobu zastavíme úplně.


Hnojení:
Hnojíme 1 x měsíčně hnojivem na pokojové rostliny nebo speciálním hnojivem pro kaktusy a sukulenty dle návodu.

Přesazování:
Kdy přesazovat
Přesazujeme až v době, kdy tělo rostliny zcela vyplní květináček a začíná přerůstat přes jeho okraj. Přesazujeme do květináčku asi o 1/3 širšího, než je průměr rostliny.

Jak přesazujeme
Na dno květináčku dáme drenáž z drobných kamínků. Rostlinu sázíme do propustného substrátu.

Složení substrátu
1 díl výživné zahradní země : 1 díl ostrého písku : 1 díl tříděné antuky

Škůdci:
Nejčastěji se jedná o savý hmyz - červce (vlnatka, kořenovka), nebo sviluška (= drobnohledný roztoč "červený pavouček"). Rostliny bychom měli 2krát za vegetační sezónu preventivně postříkat speciálním prostředkem např. Konfidor nebo jiným (Substral Careo), případně si necháme poradit v zahradnických potřebách.